Dünya Kupası Kâhinleri

Translated into Turkish (Original version)


Ahtapot Paul'u hatırlıyor musunuz? Paul, Almanya maçlarının galibini tahmin ederek 2010 Dünya Kupası'nın yıldızı olmuştu. Ayrıca finalin galibini de tahmin etmişti. Paul'un kariyeri Euro 2008'de 13 maçtan 11'ini tahmin etmesiyle başladı ve devam etti. Her maçta, üzerinde katılım gösteren takımların milli bayraklarının olduğu iki yiyecek kutusundan birisini seçerdi. Ne yazık ki 2010 yılının sonuna doğru hayatını kaybetti.

Paul yalnız değildi. Timsah Harry bile 2010 Dünya Kupası galibini tahmin etmişti. Dahası, art arda iki Avustralya Federal Seçimi sonuçlarını tahmin edebilmişti. Yine de hiçbir zaman Alman ahtapotun gördüğü ilgiyi göremedi. 2010 Dünya Kupası'nın tüm çeyrek ve yarı finallerini tahmin eden Singapur papağanı Mani de daha iyisini yapamadı, zira İspanya ile Hollanda arasında oynanan finalde kimin galip geleceğini doğru tahmin edememişti.

Paul'un vakitsiz vefatından sonra tacı kimin devralacağı konusunda büyük bir rekabet yaşanmakta. Euro 2012 sırasında bu oyunu oynayan üç hayvan vardı: Polonya'nın Krakow şehrindeki bir hayvanat bahçesinde yaşayan Hint fili Citta. Twitter'dan da takip edebileceğiniz Ukraynalı dağ gelinciği Fred. Ayrıca 3 maçtan 2'sini doğru tahmin etmeyi başaran Ukraynalı müneccim domuz Funtik.

Önümüzdeki Dünya Kupası sırasında Ahtapot Paul'un yerini kim alacak? Aziz Peter Meydanı'nda Papa Francis tarafından kutsanan ve şimdilerde İtalyan ulusal yayın kanalının yıldızı olan papağan mı? Yoksa bugüne kadar 33 maçtan 30'unun sonucunu doğru tahmin eden Alman fili Nelly mi? Bunlara ek olarak Çin devlet medyası tarafından desteklenen panda yavrusunun psişik güçleri de hafife alınmamalı.

Ayrıca Amore (İtalyanca 'aşk' demektir) adlı İtalyan papağan, minyatür bir futbol sahasında kazanan takımın bayrağını seçerek tahminde bulunacak. Nelly ise topu rakip ülkelerin önüne yerleştirilen bayraklı ağlardan birine göndererek galipleri tahmin etmeyi tercih ediyor. Buna karışılık panda yavrusuysa maçların sonucunu bayraklarla işaretlenmiş kutulardan yiyecek alarak ve eleme maçlarında üzerinde bayrak asılı bir ağaca tırmanarak sonuçları tahmin edecek.

Sizin bir evcil hayvanınız var mı?
Sizin hayvanınız daha iyisini yapabilir mi? Peki nasıl?
Haydi, onlara bir şans verelim!

by Faruk Can Özsöyler

2 Votes
#695 of #1440 in the World
#10 of #23 for Turkish


Faruk Can Özsöyler's website

Go to the ranking page for Turkish

Can you translate better?

Join the challenge