Dünya Kupası Kahinleri

Translated into Turkish (Original version)


Ahtapot Paul'ü hatırlayor musunuz? Almanya'nın oynadığı maçların kazananlarını doğru tahmin ederek 2010 Dünya Kupası'nın yıldızı olmuştu. Final maçının galibini bile bilmişti. Paul'un kahinlik kariyeri 2008 Avrupa Şampiyonasıyla başladı ve bu şampiyonada 13 maçın 11'inin sonucunu doğru tahmin etti. Yemle birlikte her bir maçta oynayacak takımların ülke bayraklarının bulunduğu iki kutu arasından seçim yaparak kehanette bulunuyordu. Ne yazık ki Ahtapot Paul 2010 yılı sonunda öldü.

Tek kahin Paul değildi.  Timsah Harry bile 2010 Dünya Kupası Şampiyonunu tahmin etmişti. Dahası, Avustralya Genel Seçimlerinin sonuçlarını da üst üste iki kez doğru tahmin edebilmişti. Buna rağmen, hiç bir zaman Alman ahtapotun gördüğü ilgiyi göremedi. 2010 Dünya Kupasının tüm çeyrek ve yarı final maçlarını doğru tahmin eden Singapur papağanı Mani de daha iyisini yapamadı, zira  İspanya -Hollanda final maçında kimin galip geleceğini doğru tahmin edememişti.

Paul'un zamansız vefatından sonra tahtını kimin devralacağı konusunda büyük bir rekabet yaşanıyor. 2012 Avrupa Şampiyonası sırasında bu tahmin oyununu oynayan üç hayvan vardı: Polonya Krakow'da bir hayvanat bahçesinde yaşayan Hintli fil Citta. Twitter'dan da takip edilebilen Ukraynalı dağ gelinciği Fred. Ve 3 maçtan 2'sini doğru tahmin edebilen Ukraynalı kahin domuz Funtik.

Önümüzdeki Dünya Kupasında Ahtapot Paul'ün yerini kim alacak? Saint Peter's Meydanı'nda Papa Francis tarafından kutsanan ve şimdilerde İtalyan ulusal yayın kanalının yıldızı olan papağan mı? Yoksa bugüne kadar 33 maçtan 30 unun sonucunu doğru tahmin eden Alman fil Nelly mi? Ve Çin devlet medyası tarafından desteklenen panda yavrusunun psişik güçlerini de hiç küçümsememeli.

Amore (İtalyanca aşk) adlı İtalyan papağan, minyatür bir futbol sahasında kazanan takımın bayrağını seçerek tahminde bulunacak. Nelly ise galipleri, rakip ülkelerin bayraklarının bulunduğu kalelerden birine şut atarak  tahmin etmeyi tercih ediyor. Öte yandan yavru panda maçların sonuçlarını, grup maçları sırasında bayraklarla işaretlenen kutulardan yiyecek alarak ve eleme turlarında bayrağın dalgalandığı ağaca tırmanarak tahmin edecek.

Ya sizin bir evcil hayvanınız var mı?
Bundan daha iyisini yapabilir mi? Nasıl?
Onlara bir şans verin!

by Nurettin Turan

2 Votes
#690 of #1440 in the World
#9 of #23 for TurkishGo to the ranking page for Turkish

Can you translate better?

Join the challenge