Dünya Kupası Kahinleri

Translated into Turkish (Original version)


Paul'ü hatırlıyor musunuz, hani ahtapot olan? Paul, Almanya'nın oynadığı maçların galibini doğru tahmin ederek 2010 Dünya Kupası'nın yıldızı olmuştu. Final maçının galibini de bilmişti. Paul'ün kahinlik kariyeri Euro 2008'le başladı ve şampiyonada 13 karşılaşmadan 11'inin sonucunu doğru tahmin etti. Maçlarda, içinde yemle birlikte takımların milli bayraklarının bulunduğu iki kutudan birini seçerdi. Ancak ne yazık ki Paul 2010 yılı sonunda hayatını kaybetti.

Bunu yapan sadece Paul değildi. Timsah Harry de 2010 Dünya Kupası Şampiyonunu tahmin etmişti. Dahası, Avustralya Federal Seçimlerinin sonuçlarını üst üste iki kez doğru tahmin edebilmişti. Yine de hiçbir zaman Alman ahtapotun gördüğü ilgiyi göremedi. 2010 Dünya Kupası'nın tüm çeyrek ve yarı final maçlarını doğru tahmin eden Singapurlu papağan Mani de daha iyisini yapamadı; zira İspanya ile Hollanda arasında oynanan final maçında kimin galip geleceğini doğru tahmin edememişti.

Paul'ün zamansız vefatından sonra tacı kimin devralacağı konusunda büyük bir rekabet yaşanıyor. Euro 2012 sırasında bu kahinlik oyununu oynayan üç hayvan vardı: Polonya'nın Krakow şehrindeki bir hayvanat bahçesinde yaşayan Hint fili Citta. Twitter'dan da takip edebileceğiniz Ukraynalı dağ gelinciği Fred. Ve 3 maçtan 2'sini doğru tahmin etmeyi başaran Ukraynalı müneccim domuz Funtik.

Önümüzdeki Dünya Kupası'nda Ahtapot Paul'ün yerini kim alacak? San Pietro Meydanı'nda Papa Francis tarafından kutsanan ve şimdilerde İtalyan ulusal yayın kanalının yıldızı olan papağan mı alacak? Yoksa bugüne kadar 33 maçtan 30'unun sonucunu doğru tahmin eden Alman fil Nelly mi? Ve tabii Çin devlet medyası tarafından desteklenen panda yavrusunun psişik güçleri de hafife alınmamalı.

Amore (İtalyanca aşk) adlı İtalyan papağan, minyatür bir futbol sahasında kazanan takımın bayrağını seçerek tahminde bulunacak. Nelly ise maçların galiplerini, topu, önlerinde rakip ülkelerin bayrakları bulunan ağlardan birine göndererek tahmin etmeyi tercih ediyor. Buna karşılık yavru panda, grup maçları sırasında bayraklarla işaretlenen kutulardan mama alarak ve eleme turlarında bayrağın asılı olduğu ağaca tırmanarak maçların sonuçlarını tahmin edecek.

Peki sizin evcil hayvanınız var mı?
O bundan daha iyisini yapabilir mi? Nasıl mı?
Haydi, bırakın da denesinler.

by Gökçe Köse Şenöz

112 Votes
#81 of #1440 in the World
#3 of #23 for Turkish


Gökçe Köse Şenöz's website

Go to the ranking page for Turkish

Can you translate better?

Join the challenge